Galéria

Lucia Horáková:
I am not robot

Trvanie výstavy: 1.7 – 30.8.2022

Výstava I am not robot mapuje tvorbu Lucie Horákovej v rokoch 2017 a 2021. Na výstave môžete vidieť 10 veľkoformátových olejomalieb.

 

Samotný názov I am not robot, prirodzene reflektuje témy súčastnosti. Poukazuje na rozdelnie svetov, odcudzenie človeka od prírody, rozdelenie prírody a techniky.

 

Maľby na prvý pohľad drsné, postupne napĺňajú svoj zámer upútať diváka. Maľba ako konštruovaný priestor tak umožňuje synetrizovať myšlienky neverbálneho ponorenia sa do priestoru kľudu a pokoja. Neskrotiteľnosť prírody a existencie človeka je v dielach Lucie Horákovej v bezprostrednom súlade. Autorka svoju technikou dokáže zachytiť rovnako pohyb, ako aj stálosť scenérie. Diela nám dovoľujú ponoriť sa a blúdiť v nedotknutej prírode.

 

„Umenie akéhokoľvek druhu je schopné zmyslovým prenosom vzbudiť v človeku emocionálny zážitok, osobné útržky príbehu každého jedinca sa pospájajú v daný moment v jeden zrozumiteľný celok. Prostredníctvom toho je možné porozumieť mnohým veciam. Mať o niečom vedomosť, ešte neznamená uvedomiť si“ (Lucia Horáková)

Umenie z Kontajnera

Tieto dva pojmy možno nejdú na prvé počutie úplne k sebe, ale v novovzniknutej Galérii Kontajner sa presvedčíte o opaku. Nepredstavujte si žiaden „kôš s odpadkami“, ktorých sa chce každý zbaviť. Základ stavby je tvorený z lodných prepravných kontajnerov, ktoré sú spojené v jeden celok.
V spolupráci s Vysokou školou výtvarných umení a Galériou mesta Bratislavy vzniká v priestoroch Kontajneru miesto, ktoré má v úmysle poukázať na to, že aj z použitých vecí môže vzniknúť umenie, ktoré patrí do galérii.

Víziou tejto galérie bude ukázať materiály, ktoré už mnohí z nás považujú za odpad a cez diela umelcov sa tak zamyslieť nad našou planétou a myšlienkou recyklovania. Zámerom je nielen priblížiť umenie ľuďom, ktorí bežne do galérii neprichádzajú, ale aj podporiť myšlienku opakovaného využitia vecí.

Príďte sa presvedčiť na vlastné oči

Navštívte nás